Choleoeimeria spp. – вид протозойних паразитів родини Eimeriidae, які вражають клітини епітелію біліарної системи рептилій, особливо ящірок і змій. Інвазія холеоеймеріями може призвести до значних патологій, а лікування не завжди є ефективним [1, с. 263; 3, с.154]. Тому, розуміння біології збудника, патогенезу, клінічних проявів, методів діагностики, а також протоколів лікування та профілактики біліарного еймеріозу є важливим та актуальним для лікарів ветеринарної медицини та власників рептилій, особливо на тлі зростаючої популярності рептилій як домашніх тварин та екологічного значення диких популяцій.
Представники Choleoeimeria spp. мають складний цикл розвитку, що включає стадії шизогонії (безстатевого розмноження), гаметогонії (утворення гамет) та спорогонії (утворення спор). Інвазія починається, коли рептилія заковтує ооцисти, що містять спорозоїти. У шлунково-кишковому тракті спорозоїти звільняються і проникають у клітини епітелію біліарної системи, де розпочинається процес внутрішньоклітинної реплікації паразита. Холеоеймерії спричиняють пошкодження епітелію жовчного міхура та жовчних ходів, що призводить до розвитку запалення, некрозу та порушення функції вражених структур та патології печінки [1, с. 263; 3, с.154; 4, с. 137].
Паразити Choleoeimeria spp. реєструються у різних рептилій-господарів, включаючи:
• Ящірки (Lacertilia): родина Геконові (Gekkonidae), Хамелеонові (Chamaeleonidae), Агамові (Agamidae), Сцинкові (Scincidae);
• Змії (Serpentes): Надродини Вужеподібні (Colubroidea), Вищі змії (Caenophidia), родина Удавові (Boidae), Пітони (Pythonidae) [1, с. 265].
Клінічний прояв холеоеймеріозу залежать від виду, віку, фізіологічного стану, паразитарного навантаження та імунного статусу рептилії, але загальними симптомами є діарея, схуднення, анорексія, дегідратація, летаргія. У важких випадках може спостерігатися анемія та вторинні бактеріальні та вірусні інфекції внаслідок пошкодження слизової оболонки біліарної системи [1, с. 266; 4, 139].
Діагностика біларного еймеріозу комплексна: необхідно враховувати епізоотологічні дані та результати лабораторних досліджень, які включають:
1. Дослідження зразків калу. Проводять ідентифікацію ооцист за допомогою методів мікроскопії нативних мазків фекалій з 0,9 % розчином NaCl та за допомогою флотаційних методів (насичений розчин ZnCl2, розчин цукру Шизера, питома вага: 1,27–1,3);
2. Морфологічні особливості ооцист Choleoeimeria spp. (споруляція: 4×2) дозволяють їх ідентифікувати та відрізнити від інших представників Coccidia spp;
3. Гістологічні дослідження зрізів тканин жовчного міхура або жовчних проток, які дозволяють провести ідентифікацію стадій розвитку паразита в епітеліальних клітинах біліарної системи;
4. Молекулярні методи: ПЛР та секвенування геному для остаточної ідентифікації виду та проведення філогенетичного аналізу, з метою вивчення взаємовідносин між різними видами Choleoeimeria [1, с. 266].
Варіанти лікування біліарного еймеріозу обмежені, але можуть включати застосування кокцидіостатиків – на основі толтразурилу або сульфаніламідів [3, с.154]. Необхідно зазначити, що толтразурил є кращим препаратом, оскільки він має широкий спектр дії та низьку токсичність для рептилій. Також необхідно звертати увагу на підтримуючу терапію, яка включає гідратацію, поживну підтримку та лікування вторинних інфекцій [1, с. 266; 2, с. 1; 4, с. 141].
Заходи профілактики і контролю біліарного еймеріозу спрямовані на дотримання гігієни, яка включає регулярне прибирання та дезинфекцію приміщень, засобів догляду для запобігання фекально-оральній передачі. Важливим також карантинні заходи по відношенню до рептилій, які вводяться в колекцію вперше та хворих плазунів [2, с. 1].
Отже, одноклітинні організми Choleoeimeria spp. є важливими паразитичними агентами у рептилій, що мають значні наслідки для здоров'я та збереження плазунів. Більш ґрунтовне розуміння їх біології, патогенності та заходів контролю має важливе значення для управління протозоозами як у диких, так і в популяціях рептилій, що утримуються в приватних та зоопаркових колекціях.
Майбутні дослідження мають бути спрямовані на заповнення цих прогалин за допомогою комплексних польових та лабораторних досліджень, використовуючи молекулярні та геномні інструменти для вивчення епідеміології та еволюції цих паразитів.
Список літератури:
1. Beck W., Pantchev N. Praktische Parasitologie bei Heimtieren: Kleinsäuger - Vögel - Reptilien – Bienen. Hannover : Schlütersche, 2013. S. 384.
2. Laube A. Parasite treatment in leaf chameleons (Brookesia stumpffi). Proceedings of the 57th Workshop of the WG Amphibian and Reptile Diseases, Focus: Asian Turtles. Münster, 04–06 November 2022. URL: https://www.agchamaeleons.de/en/tag/choleoeimeria/
3. Schneller P., Pantchev N. Parasitology in Snakes, Lizards and Chelonians: A Husbandry Guide. Frankfurt am Main : Edition Chimaira, 2008. P. 203
4. Klingenberg R. J. Understanding Reptile Parasites. Mount Joy : CompanionHouse, 2016. Р. 200.
|